Successful Candidates in 2007

Water Charge Certificate (2007)

Congratulations to the below who successfully completed the Water
Charge Certificate in 2007.

Certificate Number Name Group
WCC291 Robin Aproskie 2nd Plumstead
WCC292 Stuart Buckley 2nd Plumstead
WCC293 Stephen Jennings 1st Bergvliet

Cub Warrant Badge (October 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the Cub Warrant course in October 2007.

Certificate Number Name Group
CW/07/09 Samantha Henry 1st Muizenberg
CW/07/10 Sue Viljoen 1st Naruna Constantia
CW/07/11 Goosain Mohamed 1st Wetton
CW/07/12 Noel Gallant 1st Wetton
CW/07/13 Shirley Beir 1st Blaauberg
CW/07/14 Sarah-Leigh Enticott 1st Bergvliet
CW/07/15 Erica Fortune 1st Woodlands
CW/07/16 Charmaine Williams 1st Strandfontein

Wood Badge (September 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the Wood
Badge and who were presented with certificates at the Gillwell Reunion
on 1 September 2007.

SAC – Cub Wood Badge; SAS – Scout Wood Badge; SAG – GS / Commissioner
Wood Badge

Certificate Number Name Group
SAC1943 Paul Petersen 1st Plumstead
SAC1944 Collen Cleophas 1st Belhar
SAC1945 Reneé Hampshire 1st Meadowridge
SAC1946 Mary Thomas 1st Plumstead
SAS1941 Shantel Kent Constantiaberg
SAS1942 Peter Niddrie Constantiaberg
SAS1943 Donovan Storkey 1st Factreton
SAS1944 Ian Kellerman 1st Naruna Constantia
SAG455 Andrea Starke 1st Muizenberg
SAG452 Julie Pilkington Two Oceans
SAG453 Michael Duthie Two Oceans
SAG454 Baronese Jongbloed Impeesa

Introduction to Adult Leadership (August 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the
Introduction to Adult Leadership course in August 2007.

Certificate Number Name Group
IAL/07/46 Wayne Jood 2nd Elsies River
IAL/07/47 Ashley Reddy 2nd Elsies River
IAL/07/48 Jonathan Webb 1st Claremont
IAL/07/49 Andrew Kerr 1st Claremont
IAL/07/50 Mathew van den Honert 1st Blaauberg
IAL/07/51 Tom Verveckken 1st Blaauberg
IAL/07/52 Sue Viljoen 1st Naruna Constantia
IAL/07/53 Quintin Combrink 1st Monte Vista
IAL/07/54 Ruth Bird Helderberg District
IAL/07/55 Matthew Hodge 1st Fish Hoek
IAL/07/56 Shirley Beier Table Bay District
IAL/07/57 Charles Fortune 1st Woodlands
IAL/07/58 Erica Fortune 1st Woodlands
IAL/07/59 Charmaine Williams 1st Strandfontein

Air Charge (June 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the Air
Charge in June 2007.

Certificate Number Name Group
AC/07/01 Reneé
Hampshire
1st Meadowridge
AC/07/02 Jaime Moss 1st Edgemead
AC/07/03 Douglas Defty 1st Edgemead
AC/07/04 Nicole Mayer 1st Naruna Constantia
AC/07/05 Robin Starke 1st Muizenberg
AC/07/06 Sean Curran 1st Edgemead

Jungle Book Background (June 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the
Jungle Book course in May 2007.

Certificate Number Name Group
CJB/07/01 Jane Pretorius 1st Muizenberg
CJB/07/02 Adrian Haye 1st Durbanville
CJB/07/03 Louise Spagnuolo 1st Gordons Bay
CJB/07/04 Lindi Bain 2nd Bergvliet
CJB/07/05 Hanle Theunissen 1st Heathfield
CJB/07/06 Nikki Jacobs 2nd Somerset
CJB/07/07 Elizabeth Jaftha 1st Monte Vista

Scout Warrant (May 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the Scout
Warrant course in May 2007.

Certificate Number Name Group
SW/07/01 Carmielah Achmat 1st Bellville
SW/07/02 Stephan Thaele 1st Table View
SW/07/03 Jürgen Dünhofen 1st Table View
SW/07/04 Fagrie Nasiep 1st Wetton
SW/07/05 Michael Keegan 1st Bergvliet
SW/07/06 Evan Smuts 1st Bergvliet
SW/07/07 Craig Burchell-Burger 1st Gordons Bay
SW/07/08 Rodney Martin 1st Woodlands

Introduction to Adult Leadership (May 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the
Introduction to Adult Leadership in May 2007.

Certificate Number Name Group
IAL/07/27 Roxanne Frost 1st Plumstead
IAL/07/28 Gary Kiwiet 1st Plumstead
IAL/07/29 Samantha Henry 1st Muizenberg
IAL/07/30 Oswald de Villiers 1st Kuilsriver
IAL/07/31 Constance de Villiers 1st Kuilsriver
IAL/07/32 Wendy Skeat 1st Gordons Bay
IAL/07/33 Aidan de Lange 6th Rondebosch
IAL/07/34 Genevieve Foster 1st Wynberg
IAL/07/35 Jo Brederode 1st Gordons Bay
IAL/07/36 Tootsi Lord 1st Somerset West
IAL/07/37 Juan Manual Martin 2nd Kenridge
IAL/07/38 Hanle Theunissen 1st Heathfield
IAL/07/39 Devon Bowen 1st Bothasig
IAL/07/40 Jon Laing 1st Bothasig
IAL/07/41 Darren Erasmus 1st Bothasig
IAL/07/42 Moegamat Gallant 1st Wetton
IAL/07/43 Jon-Peter Haarhoff 2nd Kenridge
IAL/07/44 Ridhaa Benjamin
IAL/07/45 Moeneeba Benjamin

Cub Warrant (April 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the
Jungle Book course in April 2007.

Certificate Number Name Group
CW/07/01 Adrian Haye 1st Durbanville
CW/07/02 Elizabeth Britz 1st Strand
CW/07/03 Carmen Issacs 1st Strand
CW/07/04 Nocwaka Gloria Papiso 3rd Guguletu
CW/07/05 Beverley Bates 1st Pinelands
CW/07/06 Lindi Bain 2nd Bergvliet
CW/07/07 Zinzi Zenzile 4th Nyanga
CW/07/08 Nombeko Regator Qaqane 4th Nyanga

Water Awareness (March 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the
Water Awareness course in March 2007.

Certificate Number Name Group
WA/07/01 Audrey Hopkins Table View District
WA/07/02 Shelley Donaldson 1st Milnerton
WA/07/03 Julie Bunyard 1st Milnerton

Mountain Awareness (March 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the
Mountain Awareness course in March 2007.

Certificate Number Name Group
MA/07/01 Russel Hope 1st Bothasig
MA/07/02 Peter Smallman 1st Bothasig
MA/07/03 Rohan Kidson 1st Bothasig
MA/07/04 Ryan Hultzer 1st Durbanville
MA/07/05 Andrea Starke 1st Muizenberg
MA/07/06 Audrey Hopkins TableBay
MA/07/07 Cuan Coetzee 2nd Fish Hoek
MA/07/08 Elizabeth Jaftha 1st Monte Vista
MA/07/09 Nicola Jonas 1st Monte Vista
MA/07/10 Stefano Zanetti 1st Monte Vista
MA/07/11 Lesley Williams 2nd Rondebosch
MA/07/12 Ingrid Webster 1st Durbanville
MA/07/13 Peter Statham 1st Durbanville
MA/07/14 Penny Raad 1st Bergvliet
MA/07/15 Kenneth Willemse 2nd Mossel Bay
MA/07/16 Barbara Pringle Constantiaberg
MA/07/17 Goosain Mohamed 1st Wetton
MA/07/18 Greg Stopford Table Bay
MA/07/19 Brenda Williams 2nd Plumstead
MA/07/20 Tracy Warren 2nd Plumstead
MA/07/21 Gail Meder 1st Athlone
MA/07/22 Beverley Soltysian 1st Athlone (UK)
MA/07/23 Robert Esterhuyse 9/16th Cape Town
MA/07/24 Alec Botes 9/16th Cape Town
MA/07/25 Pat Farnham 2nd Mossel Bay
MA/07/26 Shelley Donaldson 1st Milnerton
MA/07/27 Julie Bunyard 1st Milnerton
MA/07/28 Alister Raine 2nd Plumstead
MA/07/29 Fagrie Nasiep 1st Wetton

Introduction to Adult Leadership (February 2007)

Congratulations to the below who successfully completed the
Introduction to Adult Leadership in February 2007.

Certificate Number Name Group
IAL/07/01 Darryn Paulsen 1st Factreton
IAL/07/02 Jarrad Stevenson 1st Meadowridge
IAL/07/03 Carmielah Achmat 1st Bellville
IAL/07/04 Lindi Bain 2nd Bergvliet
IAL/07/05 Beverley Bates 1st Pinelands
IAL/07/06 Jürgen Dünhofen 1st Table View
IAL/07/07 Jacques Gerber 2nd Plumstead
IAL/07/08 Carmen Isaacs 1st Strand
IAL/07/09 Michael Keegan 1st Bergvliet
IAL/07/10 Shiela Lubambo 4th Nyanga
IAL/07/11 Fagrie Nasiep 1st Wetton
IAL/07/12 Troy Niddrie 1st Naruna/Constantia
IAL/07/13 Gloria Papiso 3rd Guguletu
IAL/07/14 Nombeko Qaqane 4th Nyanga
IAL/07/15 Michael Wessels 1st Strand
IAL/07/16 Zinzi Zenzile 4th Nyanga
IAL/07/17 Peter Otzen 2nd Bergvliet