Successful Candidates in 2013

First Aid – Cub (24 November 2013)

Congratulations to the below who successfully completed the First Aid course on 24 November 2013.

Certificate Number Name Group
FA/01/1/13 Tracey Smallman 1st Bothasig
FA/02/1/13 Lisa Smit Durbanville/Kraaifontein
FA/03/1/13 Charyn Woodbridge Durbanville/Kraaifontein
FA/04/1/13 Sharon Ievers 1st Table View
FA/05/1/13 Terrance Ievers 1st Table View
FA/06/1/13 Kevin Grey 1st Edgemead
FA/07/1/13 Ruth Wormald 1st Edgemead
FA/08/1/13 Joanne Gibbs 1st Bergvliet
FA/09/1/13 Charmaine de Kock WC Provincial
FA/10/1/13 Thomas Pienaar 1st Bergvliet
FA/11/1/13 Rose von Fintel 1st Edgemead
FA/12/1/13 Esmari Berry 1st Stellenbosch
FA/13/1/13 Tarl Berry 1st Stellenbosch
FA/14/1/13 Gerhard Beukes 1st Milnerton
FA/15/1/13 Letitia Beukes 1st Milnerton
FA/16/1/13 Petrus Bosch 1st Merrydale

Cub Warrant (3 November 2013)

Congratulations to the below who successfully completed the Cub Warrant on 3 November 2013.

Certificate Number Name Group
CW/13/11 Thomas Pienaar 1st Bergvliet
CW/13/12 Joanne Gibbs 1st Bergvliet
CW/13/13 Amanda Smith 1st Blaauwberg
CW/13/14 Michael Eastman 1st Camps Bay
CW/13/15 Jaco Cokart 1st Durbanville
CW/13/16 Fiona McBride 1st Hermanus
CW/13/17 Lisa Storey 1st Muizenberg
CW/13/18 Oliver Stuart 1st Somerset West
CW/13/19 Troy Currie Don Bosco
CW/13/20 Constance Dirk Don Bosco

Woodbadge Weekend (15 September 2013)

Congratulations to the below who successfully completed the Scout Wood Badge course on 15 September 2013. Candidates need to complete a project and evaluation before being awarded the Scout Wood Badge.

Certificate Number Name Group
SWB/13/01 Peter Otzen 2nd Bergvliet
SWB/13/02 Ubayd Bapoo 1st Wetton
SWB/13/03 Jason Tyler 1st Monte Vista
SWB/13/04 John Fraser 6th Rondebosch
SWB/13/05 Matthew Broadley 1st Pinelands
SWB/13/06 Moosa Mohamed 1st Wetton
SWB/13/07 Felix Le Roux 1st Hermanus
SWB/13/08 Karl Coetzee 1st Rosebank
SWB/13/09 Morgan Irwin 1st Pinelands

Cub Woodbadge (7 September 2013)

Congratulations to the below who successfully completed the Cub Wood Badge and were presented with the parchment at the Gilwell Reunion on 7 September 2013.

Certificate Number Name Group
Elizabeth Britz

Air Charge Certificate Course (17 August 2013)

Congratulations to the below who successfully completed the Air Charge Certificate course on 17 August 2013.

Certificate Number Name Group
AC/13/01 Martin Page 2nd Kenridge
AC/13/02 JP Haarhoff 2nd Kenridge
AC/13/03 Alan Roper 1st Durbanville
AC/13/04 Bryce Wicht 1st Rosebank
AC/13/05 Chris Benford 1st Rosebank
AC/13/06 Nick Pieterse 1st Durbanville
AC/13/07 Vanessa Yaxley 1st Edgemead
AC/13/08 Kevin Grey 1st Edgemead

Permit Phase Training  (28 July 2013)

Congratulations to the below who successfully completed the Permit Phase Training on 28 July 2013.

Certificate Number Name Group
PPT/13/31 Michael Brooke 2nd Rondebosch
PPT/13/32 Di Brown Atlantic District
PPT/13/33 Dylan Cleophas 1st Belhar
PPT/13/34 Jaco Cokart 1st Durbanville
PPT/13/35 Ashwyn Davis 1st Bergvliet
PPT/13/36 Chris De Klerk 3rd Pinelands
PPT/13/37 Dale Dumas 2nd Fish Hoek
PPT/13/38 Byron Fourie 1st Milnerton
PPT/13/39 Yaaseen Gallant 1st Naruna & Constantia
PPT/13/40 Joshua Hendricks 1st Pinelands
PPT/13/41 Michael Ketterer 1st Monte Vista
PPT/13/42 David Knight 1st Claremont
PPT/13/43 Yorke Lowe 1st Pinelands
PPT/13/44 LJ Mills 1st Monte Vista
PPT/13/45 Tara Naeser 1st Fish Hoek
PPT/13/46 Melissa Rijs 3rd Pinelands
PPT/13/47 John Roux 2nd Rondebosch
PPT/13/48 Saadiq Samodien 1st Belhar
PPT/13/49 Stiv Samuel Sea Eagle Rover Crew
PPT/13/50 Carol-Ann Savosnic 1st Gordons Bay
PPT/13/51 Lisa Storey 1st Muizenberg
PPT/13/52 Terence Sundgren 1st Gordons Bay
PPT/13/53 Travis Taylor 2nd Rondebosch
PPT/13/54 Ulrich Vogeli 1st Blaauwberg
PPT/13/55 Nicole Wade 2nd Elsies River
PPT/13/56 Guy Wagenvoorde 2nd Fish Hoek
PPT/13/57 Tony Wan 2nd Rondebosch
PPT/13/58 Keith Weber 1st Belhar

Water Awarness Course (25 May 2013)

Congratulations to the below who successfully completed the Water Awareness course on 25 May 2013.

Certificate Number Name Group
WAC/13/01 Anna Schmutz 2nd Somerset West
WAC/13/02 Claudine Meyer 2nd Somerset West
WAC/13/03 Colleen Boyd 2nd Somerset West
WAC/13/04 Carol Mackay 2nd Somerset West
WAC/13/05 Noel Carr 1st Muizenberg
WAC/13/06 Letitia Beukes 1st Milnerton
WAC/13/07 Gerhard Beukes 1st Milnerton
WAC/13/08 Petrus Bosch 1st Merrydale
WAC/13/09 Sally-Ann Steven-Jennings 1st Fish Hoek
WAC/13/10 Annsley Spies 1st Merrydale
WAC/13/11 Jenne Morris 1st Westridge
WAC/13/12 Morgan Irwin 1st Pinelands
WAC/13/13 Maureen Papier 1st Factreton

Tutors Course (5 May 2013)

Congratulations to the below who successfully completed the Tutors course on 5 May 2013.

Certificate Number Name Group
TT/13/01 Ebrahim Abrahams CW9 Constantiaberg
TT/13/02 Elizabeth Britz 1st Strand
TT/13/03 Stuart Buckley CW9/CW42
TT/13/04 Shelley Donaldson 1st Milnerton
TT/13/05 Tracy-Lee Heath 2nd Plumstead
TT/13/06 Oriel Jongbloed APC Rovers
TT/13/07 Sally-Ann Steven-Jennings CW10 Two Oceans
TT/13/08 Quinton Combrink 1st Monte Vista
TT/13/09 Ronnie Kellerman 1st Naruna Constantia

Permit Phase Training (21 April 2013)

Congratulations to the below who successfully completed the Permit Phase Training on 21 April 2013.

Certificate Number Name Group
PPT/13/01 Daniel Agulhas 1st Plumstead
PPT/13/02 Petrus Bosch 1st Merrydale
PPT/13/03 Noel Carr 1st Muizenberg
PPT/13/04 Bryan Cloete Durbanville/Kraaifontein
PPT/13/05 Neil Celliers 1st Durbanville
PPT/13/06 Lynne Coertzen 1st Camps Bay
PPT/13/07 Michael Eastman 1st Camps Bay
PPT/13/08 Carig Evans 1st Meadowridge
PPT/13/09 Heather Fulton 6th Rondebosch
PPT/13/10 Joanne Gibbs 1st Bergvliet
PPT/13/11 Kevin Grey 1st Edgemead
PPT/13/12 Eunicia Hendricks 1st Lentegeur
PPT/13/13 Shane Hendrickse 1st Plumstead
PPT/13/14 Andrew Imrie 1st Edgemead
PPT/13/15 Alystra Joyce 1st Naruna Constantia
PPT/13/16 Jodie Layman 1st Belhar
PPT/13/17 Fiona McBride 1st Hermanus
PPT/13/18 Robyn Muirhead 3rd Pinelands
PPT/13/19 Eunice Nyagah 1st Rosebank
PPT/13/20 Martin Page 2nd Kenridge
PPT/13/21 Kathryn Peart 2nd Bergvliet
PPT/13/22 Duane Petersen 1st Plumstead
PPT/13/23 Thomas Pienaar 1st Bergvliet
PPT/13/24 Nick Pieterse 1st Durbanville
PPT/13/25 Alan Roper 1st Durbanville
PPT/13/26 Paul Roux 1st Muizenberg
PPT/13/27 Damian Rule 1st Bothasig
PPT/13/28 Simon Shoosmith 1st Fish Hoek
PPT/13/29 James Stewart 2nd Bergvliet
PPT/13/30 Derek Moss 1st Stellenbosch

Scout Warrant (14 April 2013)

Congratulations to the below who successfully completed the Scout Warrant course on 14 April 2013.

Certificate Number Name Group
SW/13/01 Adrian Topley 2nd Elsies River
SW/13/02 Chloe Blyth 1st Bergvliet
SW/13/03 J-P Haarhoff 2nd Kenridge
SW/13/04 William Mackay 2nd Somerset West
SW/13/05 Andrew Forte 2nd Somerset West
SW/13/06 Bryan Rutgers 1st Factreton
SW/13/07 Rudi Rutgers 1st Factreton
SW/13/08 Shanet Rutgers 1st Factreton
SW/13/09 Brent Petersen 1st Factreton
SW/13/10 Deen Storkey 1st Factreton
SW/13/11 Christopher Sellier 2nd Bergvliet
SW/13/12 Mark Tolsma 2nd Fish Hoek
SW/13/13 Conrad Thomas 2nd Fish Hoek
SW/13/14 Peter Lombard 1st Fish Hoek
SW/13/15 Charmian Thompson 1st Fish Hoek

Cub Warrant (14 April 2013)

Congratulations to the below who successfully completed the Cub Warrant course on 14 April 2013.

Certificate Number Name Group
CW/13/01 Hayley Wittridge 2nd Somerset West
CW/13/02 Heather Good 2nd Somerset West
CW/13/03 Simon Grantham 1st Somerset West
CW/13/04 Fred Mostert 1st Somerset West
CW/13/05 Michele Bougard 1st Fish Hoek
CW/13/06 Shameega Joggee 1st Wetton
CW/13/07 Ruth Mnyikizo 2nd Somerset West
CW/13/08 Charlene Moore 1st Plumstead
CW/13/09 Derek Moss 1st Stellenbosch
CW/13/10 Nadia Macdonald 6th Rondebosch

Committee Members (13 April 2013)

Congratulations to the below who successfully completed the Committee Members course on 13 April 2013.

Certificate Number Name Group
CM/13/01 Mandy Joseph 1st Bothasig
CM/13/02 Jolene Schnetler 1st Bothasig
CM/13/03 Jackie van Jaarsveldt 1st Bothasig
CM/13/04 Darren Moore 1st Claremont
CM/13/05 Craig Cockcroft 1st Durbanville
CM/13/06 Karen Moore 1st Durbanville
CM/13/07 Diane Louw Durbanville/Kraaifontein
CM/13/08 Lynette Prent Durbanville/Kraaifontein
CM/13/09 Giekmah Esau 1st Milnerton
CM/13/10 Lolita van Schalkwyk 1st Naruna Constantia
CM/13/11 Karen Williams 1st Plumstead
CM/13/12 Charles Britz 1st Strand
CM/13/13 Geoff Howard 1st Strand
CM/13/14 Ivan Kukard 1st Strand
CM/13/15 Belinda Britz 1st Strand
CM/13/16 Bettina Horvath 1st Somerset West

Mountain Awareness (9 February 2013)

Congratulations to the below who successfully completed the Mountain Awareness course on 9 February 2013.

Certificate Number Name Group
MA/13/01 Annsley Spies ADC Mitchells Plain
MA/13/02 Monwabisi Mbambezeli ADC Scouts Langa
MA/13/03 Petrus Bosch 1st Merrydale
MA/13/04 Damian Rule Bothasig Rovers
MA/13/05 Damon Hope Bothasig Rovers
MA/13/06 Devon Bowen Bothasig Rovers
MA/13/07 Peter Lowndes Bothasig Rovers
MA/13/08 Maureen Papier 1st Factreton
MA/13/09 Christian Montignies 1st Pinelands
MA/13/10 Samantha Montignies 1st Pinelands
MA/13/11 Ivan Beckett 1st Meadowridge
MA/13/12 Ian Webb 1st Claremont
MA/13/13 Will Mackay 2nd Somerset West
MA/13/14 Charlene Moore 1st Plumstead
MA/13/15 Mary Thomas 1st Plumstead
MA/13/16 Paul Petersen 1st Plumstead
MA/13/17 Jenine Morris 1st Woodlands
MA/13/18 Stuart Bardin 3rd Pinelands
MA/13/19 Chenelle Maritz 1st Factreton

Water Charge Certificate Course (27 January 2013)

Congratulations to the below who successfully attended the Water Charge Certificate course on 27 January 2013. The Water Charge Certificate is issued after a 20 hour sailing log is submitted and the candidate assists at two Sea Scout Base training courses.

Certificate Number Name Group
WC/13/01  Paul Innes  1st Bothasig
WC/13/02  Brent Petersen  1st Factreton
WC/13/03  Adeeb Abrahams  1st Wetton
WC/13/04  Craig Viljoen  CW9 Rover Crew
WC/13/05  Martin Page  2nd Kenridge
WC/13/06  Ebrahim Abrahams  CW9 Rover Crew
WC/13/07  Ubayd Bapoo  1st Wetton
WC/13/08  Steven Buckley  Sea Scout Base
WC/13/09  Chad Petersen  1st Factreton
WC/13/10  Chloe Blyth  1st Bergvliet
WC/13/11  Jonathan Dingle  2nd Hout Bay
WC/13/12  Moosa Mohameed  1st Wetton