Successful Candidates in 2016

Cub Warrant (16 October 2016)

Congratulations to the below who successfully completed the Cub Warrant on 16 October 2016.

Certificate Number Name Group
201/62/16/009 Suann Smith 3rd Pinelands
201/62/16/010 Lillian Layman 1st Belhar
201/62/16/011 Deidre Byrne 3rd Pinelands
201/62/16/012 Joann Lugt 1st Pinelands
201/62/16/013 Theresa Douniama 1st Factreton
201/62/16/014 Ursula Wilbraham 1st Durbanville
201/62/16/015 Gisela Wullschleger 1st WOrcester
201/62/16/016 Chantel de Villiers 1st Bothasig
201/62/16/017 Dawn Cooper 2nd Hout Bay
201/62/16/018 Orsella Schneeberger 1st Hermanus
201/62/16/019 Heinrich Bartie 1st Durbanville
201/62/16/020 Lucinda Solomons 1st Worcester

Stage 1 – Introduction to Adult Leadership (11 September 2016)

Congratulations to the below who have been awarded with the Stage 1 – Introduction to Adult Leadership (old Permit Phase) training on 11 September 2016.

Certificate Number Name Group
101/61/16/01 Nothemba Batwa –Guguletu District Staff–
101/61/16/02 Brandon Beier 1st Blaauwberg
101/61/16/03 Nicole Du Plooy 1st Hermanus
101/61/16/04 Jonathan Glass 2nd Hout Bay
101/61/16/05 Brian Clement Goemans 2nd Bergvliet
101/61/16/06 Vivienne Gutsche 2nd Bergvliet
101/61/16/07 Erica Hayward –Liesbeek District Staff–
101/61/16/08 Carolyn Jones 1st Worcester
101/61/16/09 Lee-Ann Martin 1st Retreat
101/61/16/10 Theo Mayekiso –Guguletu District Staff–
101/61/16/11 Nokubonga Mepeni –Guguletu District Staff–
101/61/16/12 Mzikayise Ndzuzo –Guguletu District Staff–
101/61/16/13 Nomphelo Ngqolana –Guguletu District Staff–
101/61/16/14 Farrel October 1st Muizenberg
101/61/16/15 Martin Odd 1st Muizenberg
101/61/16/16 Denja Otte –Two Oceans District Staff–
101/61/16/17 Colin Pope 1st Retreat
101/61/16/18 Michaela Pope 1st Retreat
101/61/16/19 Orsella Schneeberger 1st Hermanus
101/61/16/20 Gabisile Thandi Sikoti –Country District Staff–
101/61/16/21 Matthieu Snaith 1st Meadowridge
101/61/16/22 Richard Steinhofel 2nd Bergvliet
101/61/16/23 Ashley Adams 1st Retreat
101/61/16/25 Lea van Wyk 1st Blaauwberg
101/61/16/26 Judy Willemse 2nd Bergvliet
101/61/16/27 Michael Willemse 2nd Bergvliet
101/61/16/28 Gisela Wullschleger 1st Worcester
101/61/16/29 Jesica McKechnie 1st Kuilsriver
101/61/16/30 Tanya Spies 1st Naruna Constantia
101/61/16/31 Luke Neville 1st Claremont
101/61/16/32 John Naiker 1st Claremont
101/61/16/33 Sizwe Batwa 3rd Langa
101/61/16/34 Litha Nofemela 1st Ikwezi

Cub Jungle Background (26 June 2016)

Congratulations to the below who completed the Jungle Background Course on 26 June 2016.

Certificate Number Name Group
CJB/16/01 Clive Belcher 2nd Bergvliet
CJB/16/02 Michelle Camis 2nd Bergvliet
CJB/16/03 Charmaine de Kock 1st Tableview
CJB/16/04 Constance de Villiers 1st Kuilsriver
CJB/16/05 Ian Webb 1st Claremont
CJB/16/06 Janet du Preez 1st Edgemead
CJB/16/07 Giekmah Esau 1st Belvedere
CJB/16/08 Lee-Anne Malan 1st Blaauwberg
CJB/16/09 Natasja du Plessis 1st Strandfontein

Finance Workshop (7 May 2016)

Congratulations to the below who attended the Finance Workshop on  on 7 May 2016.

Certificate Number Name Group
505/37/16/01 Angela Ahlers 1st Pinelands
505/37/16/02 Cindy-Jo Davids 2nd Elsies River
505/37/16/03 Nicolette Harzon 1st Pinelands
505/37/16/09 Margaret Jooste Durbanville Kraaifontein
505/37/16/10 Candice Mentor 1st Steenberg
505/37/16/04 Lillian Mitchell 1st Bothasig
505/37/16/05 Heinrich September 2nd Elsies River
505/37/16/12 Rashieda Slarmie 1st Steenberg
505/37/16/06 Raquel Tetley 1st Gordon’s Bay
505/37/16/07 Samantha Washer 1st Durbanville
505/37/16/08 Judy Willemse 2nd Bergvliet
505/37/16/11 Ryan van Beulen 1st Steenberg
505/37/16/10 Margot-Liza Ware 1st Gordon’s Bay

Water Charge Certificate (17 April 2016)

Congratulations to the below who have been awarded with the Water Charge Certificate on 11 April 2016.

Certificate Number Name Group
WCC327 Greg Ashley Cooper 1st Durbanville
WCC328 John Fraser 6th Rondebosch
WCC329 Gilzean Sassman 1st Bergvliet

Stage 2 – Scout Warrant (17 April 2016)

Congratulations to the below who have completed the Stage 2 – Scout Warrant on 17 April 2016.

Certificate Number Name Group
301/22/16/01 Marc Kruger 1st Hermanus
301/22/16/02 Johann Visser 1st Durbanville
301/22/16/03 Nazreen Ramson 1st Wetton
301/22/16/04 Goosain Mohamed 1st Wetton
301/22/16/05 Christopher Lea 2nd Bergvliet
301/22/16/06 Kyle Corbett 2nd Bergvliet
301/22/16/07 Matthew Cheketri 3rd Pinelands
301/22/16/08 Fiona Marinus 2nd Somerset West
301/22/16/09 Simon Shoosmith 1st Fish Hoek
301/22/16/10 Emma King 1st Tableview
301/22/16/11 David Good 2nd Somerset West
301/22/16/12 Lisa-Marie De Sousa 3rd Pinelands
301/22/16/13 Robert Uphill 2nd Fish Hoek
301/22/16/14 Cameron Phillips Liesbeek District Staff
301/22/16/15 Lance Logan Constantiaberg
301/22/16/16 Winston Windvogel 1st Naruna Constantia
301/22/16/17 Gwylum Norton 1st Meadowridge

Stage 2 – Cub Warrant (17 April 2016)

Congratulations to the below who have completed the Stage 2 – Cub Warrant on 17 April 2016.

Certificate Number Name Group
201/23/16/001 June Allen 1st Gordons Bay
201/23/16/003 Leigh Goss 1st Knysna
201/23/16/004 Wesley Shuttes 1st Gordons Bay
201/23/16/005 Giekmah Esau 1st Belvedere
201/23/16/006 Leonie Mollentze
201/23/16/007 Zoe Cornah 1st Knysna
201/23/16/008 Lynette Coertzen 1st Camps Bay
201/23/16/008 Lynette Coertzen 1st Camps Bay

Mountain Awareness (5 March 2016)

Congratulations to the below who completed the Mountain Awareness course 5 March 2016.

Certificate Number Name Group
817/21/16/1 Clive Belcher 2nd Bergvliet
817/21/16/2 Gunther Henshilwood 2nd Bergvliet
817/21/16/3 Michelle Camis 2nd Bergvliet
817/21/16/4 Leander Thielman Impeesa
817/21/16/5 Joan Titus Impeesa
817/21/16/6 Johann Visser 1st Durbanville
817/21/16/7 Jessica Engelbrecht 1st Strand
817/21/16/8 Roderick Zass Impeesa
817/21/16/9 Goosain Mohamed 1st Wetton
817/21/16/10 Victor Hattingh 1st Strand
817/21/16/11 Kulsum Mohamed 1st Wetton
817/21/16/12 James Stewart 2nd Bergvliet
817/21/16/13 Camdon Thielman 1st Matroosfontein
817/21/16/14 Ahmad Solomon Constantiaberg

Stage 1 – Introduction to Adult Leadership (7 February 2016)

Congratulations to the below who have been awarded with the Stage 1 – Introduction to Adult Leadership (old Permit Phase) training on 7 February 2016.

Certificate Number Name Group
101/09/16/01 Kiyan van Rensburg 1st Camps Bay
101/09/16/02 Johann Visser 1st Durbanville
101/09/16/03 Emer Butler Kanonkop Rovers
101/09/16/04 Emma King 1st Tableview
101/09/16/05 Marc Kruger 1st Hermanus
101/09/16/06 Matthew van der Bijl 1st Fish Hoek
101/09/16/07 Murray Sulter 1st Fish Hoek
101/09/16/08 Giekmah Esau 1st Belvedere
101/09/16/09 Chantel de Villiers Bothasig
101/09/16/10 Nicolene Hellstrom Kanonkop Rovers
101/09/16/11 Liso Bonile 1st Isiphiwo
101/09/16/12 Francois Rossouw 1st Milnerton
101/09/16/13 Matthew Albertyn 2nd Elsies River
101/09/16/14 Wesley Shuttes 1st Gordons Bay
101/09/16/15 June Allen 1st Gordons Bay
101/09/16/16 Lillian Layman 1st Belhar
101/09/16/17 Jessica Burns 1st Strandfontein
101/09/16/18 Brandon Galant 1st Merrydale
101/09/16/19 Ryan Burns 1st Durbanville
101/09/16/20 Michael van Altena Two Oceans
101/09/16/21 Michael Middleton 1st Durbanville
101/09/16/22 Samuel Wolski 1st Rosebank
101/09/16/23 Deirdre Byrne 3rd Pinelands

Water Charge Certificate (28 January 2016)

Congratulations to the below who have been awarded with the Water Charge Certificate on 28 January 2016.

Certificate Number Name Group
WCC323 Peter Otzen 2nd Bergvliet
WCC324 Chris Sellier 2nd Bergvliet
WCC325 Johann Visser 1st Durbanville
WCC326 Gunther Henshilwood 2nd Bergvliet

Water Charge Certificate Course (24 January 2016)

Congratulations to the below who successfully completed the Water Charge Certificate course on 24 January 2016. The Water Charge Certificate is issued after a 20 hour sailing log is submitted or the candidate is evaluated and deemed to be already competent.

Certificate Number Name Group
805/05/16/01 Chris Sellier 2nd Bergvliet
805/05/16/02 Kyle Corbett 2nd Bergvliet
805/05/16/03 John Fraser 6th Rondebosch
805/05/16/04 Emer Butler 1st Stellenbosch
805/05/16/05 Mario Penso 3rd Pinelands
805/05/16/06 Gunther Henshilwood 2nd Bergvliet
805/05/16/07 Johann Visser 1st Durbanville
805/05/16/08 Gilly Sasman 1st Bergvliet
805/05/16/09 Cliff Leach 2nd Bergvliet
805/05/16/10 Simon Gradidge Durbanville/Kraaifontein